Noś dłużej, pierz rzadziej. W tej bieliźnie można chodzić non stop przez kilka tygodni

Noś dłużej, pierz rzadziej. W tej bieliźnie można chodzić non stop przez kilka tygodni

"Już nigdy więcej nie będziesz musiał prać swojej bielizny! No dobra, żartujemy - ale będziesz mógł to robić raz na kilka tygodni" - to hasło brzmi jak marzenie osób, które nie cierpią robić prania, a ich głównym miejscem przechowywania ubrań jest najbliżej stojące krzesło. W takim razie powinna ucieszyć ich informacja, że powyższe zdanie jest prawdziwe, a taki produkt naprawdę istnieje. Majtki i skarpetki, nadające się do noszenia przez kilka tygodni bez prania, wymyślił duński start-up Organic Basics. Jak to działa?

Sekretem działania "samo-odświeżającej się" bielizny jest technologia SilverTech 2.0– materiał wzbogacony o włókna srebra, który reguluje temperaturę, a także jest antybakteryjny (zabija 99,9 proc. wszystkich bakterii). To co różni unowocześnioną wersję 2.0 od poprzedniej wersji SilverTech to wykorzystanie recyklingowanego nylonu poddanego dodatkowo Polygiene – antybakteryjnej technologii wykorzystującej naturalne sole srebra, które ograniczają powstawanie nieświeżych aromatów w sposób w pełni bezpieczny dla skóry. Co więcej, producenci zaznaczają, że ich bielizna jest trwalsza niż jakakolwiek inna - w końcu rzadsze pranie wydłuża żywotność materiału.

Jednak założyciele marki nie stworzyli tej bielizny tylko dla ludzi, którzy z lenistwa robią pranie raz w miesiącu. Ich celem było opracowanie odzieży, będącej sprzeciwem wobec sieciówkowego "fast fashion" - zjawiska polegającego na produkowaniu dużej ilości tanich rzeczy, które szybko ulegają zniszczeniu, a co za tym idzie - szybkiej wymianie na nowe. Przez to produkowana jest dziś zbyt duża ilość mało jakościowych ubrań, które zalegają później na wysypiskach śmieci i przez swój skład nawet nie nadają się do recyklingu. Duńska firma postanowiła przyjąć ekologiczne podejście - zadbali też o to, by surowce były produkowane lokalnie i wybrali do swoich modeli certyfikowaną bawełnę produkowaną w Turcji. Ich bielizna w jeszcze jeden sposób dba o środowisko - przez rzadsze robienie prania, zużywana jest mniejsza ilość energii i wody.

Uniwersalne, neutralnie kolorystyczne produkty Organic Basics nie należą do najtańszych (2-pak bokserek SilverTech dla mężczyzn - 64 dolary, 2 pary stringów dla kobiet – 56 dolarów), ale producenci zapewniają, że wystarczą na dłużej i zastąpią naszą tradycyjną bieliznę, której już nie będziemy musieli kupować w tak dużych ilościach. W ich sklepie internetowym znajdziemy produkty zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Co ważne, w ofercie są nie tylko majtki, ale także skarpetki i koszulki typu basic.

 

źródło: organicbasics, kickstarter, autor: A.R

sznyt tygodnia

najnowsze