Willa z Łowcy Androidów zaprojektowana przez Franka Lloyda Wrighta jest do kupienia za 23 miliony dolarów

Willa z Łowcy Androidów zaprojektowana przez Franka Lloyda Wrighta jest do kupienia za 23 miliony dolarów

Ten niesamowity dom ma na swoim koncie więcej filmów niż Harrison Ford. Budowla o nazwie Ennis została zaprojektowana przez wielkiego architekta Franka Lloyda Wrighta i stała się tłem dla wielu kultowych scen w popularnych filmach. Teraz posiadłość została wystawiona na sprzedaż za 23 miliony dolarów. 

Willa została oryginalnie zbudowana z ponad 27 000 wzorzystych i perforowanych bloków granitowych w 1924 roku. Odważny projekt przypominający świątynię, wzniesiono dla Charlesa Ennisa i jego żony Mabel. Mocno uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 1994 roku, egzotyczna rezydencja popadła w żałosny stan, aż do 2011 roku, kiedy to została sprzedana za 4,5 miliona dolarów miłośnikowi architektury i miliarderowi, Ronowi Burkle. Podobno właściciel Whole Foods zainwestował prawie 17 milionów dolarów, aby skrupulatnie odtworzyć pierwotny wygląd rezydencji.

Inspiracje do stworzenia projekt Wright czerpał z kultury starożytnych Majów. Z resztą motyw świątyń wznoszonych przez południowo-amerykańskie plemiona przewijał się przez całą karierę architekta. Ze względu na swój oryginalny wygląd, dom Ennisów stał się wymarzonym planem zdjęciowym dla takich produkcji, takich jak "Łowca Androidów" Ridleya Scotta, w którym zagrał apartament Ricka Deckarda (Harrison Ford), "Karate Kid III", "Czarny Deszcz", "Nieuchwytny", "Zabójczy Układ", "Godziny Szczytu". Pojawił się też w serialach telewizyjnych, m.in.: "Buffy Postrach Wampirów" i "Star Trek: Następne Pokolenie".

Rezydencja znajduje się na wzgórzu w Los Feliz w Kalifornii, skąd roztacza się przepiękny widok na okolicę. W domu znajdują się cztery sypialnie i 3 i pół łazienki. Willa razem z garażem oraz domkiem dla gości, który oryginalnie miał służyć jako mieszkanie dla szofera, mają powierzchnię około 557 metrów kwadratowych.

23 miliony to spora suma, jednak biorąc pod uwagę fakt, kto zaprojektował ten dom oraz jak duże znaczenie ma on dla historii kinematografii, kupiec powinien znaleźć się lada dzień.

 

źródło: Variety

sznyt tygodnia

najnowsze