W Puszczy Noteckiej powstaje zamek? Oto 10 polskich zamków, które udowadniają, że kolejnych nam nie trzeba

W Puszczy Noteckiej powstaje zamek? Oto 10 polskich zamków, które udowadniają, że kolejnych nam nie trzeba

Kilka dni temu w sieci pojawiła się informacja, że na jeziorze Stobnica w Puszczy Noteckiej powstaje olbrzymi kompleks architektoniczny, który swoim kształtem przypomina zamek. Fanpage Zwiadowca Historii opublikował zdjęcia wykonane z pokładu samolotu, a wtedy w komentarzach zawrzało. Jednak nie sposób było dowiedzieć się niczego więcej na temat inwestycji, która była owiana tajemnicą. Serwis money.pl dotarł do informacji, że oficjalnie inwestorem tajemniczej budowli jest poznańska spółka D.J.T., za którą stoi dwójka dwudziestoletnich pracowników. Potwierdziły się też informacje, co do charakteru architektury - w samym sercu Puszczy Noteckiej, czyli na terenie objętym programem Natura 2000 - powstaje "średniowieczny" zamek.

Przypomnijmy, że kilka lat temu Poznań podjął się podobnej, ryzykowanej inwestycji - miasto postawiło na Wzgórzu Przemysła budowlę, która podobno wiernie naśladuje średniowieczną architekturę obronną. Dziś, ze względu na swoją urodę, budowlę pieszczotliwie nazywa się "Zamkiem Gargamela" i stała się najlepszym przykładem na to, że bez wiedzy historycznej, a także odpowiednich funduszy przeznaczonych na budowę, architekci nie powinni podejmować się podobnych projektów.

Zamek Królewski w Poznaniu

Wygląda jednak na to, że niektórych ta lekcja niczego nie nauczyła i dziś na pięknych, zielonych terenach powstaje kolejny koszmarek architektoniczny - tym razem wielorodzinny budynek wraz z infrastrukturą techniczną. - Jest to normalna inwestycja deweloperska tyle, że o specyficznej architekturze. Budynek w swym charakterze nawiązuje do średniowiecznych zamków otoczonych fosą - poinformował money.pl w przesłanym oświadczeniu prezes spółki Dymitr Nowak.

Na szczęście w Polsce możemy znaleźć wiele przykładów pięknej architektury zamkowej, którą możemy się chwalić na całym świecie. Poniżej przedstawiamy 10  polskich zamków, które z pewnością warto zobaczyć.

1. Zamek w Gołuchowie (woj. wielkopolskie)

Zamek powstał jako budowla na planie prostokąta w stylu wczesnorenesansowym, ale w XIX w. został gruntownie przebudowany przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską. Wówczas nabrał charakteru renesansowo-manierystycznej rezydencji magnackiej, która do dziś zachwyca wszystkich przyjezdnych.

2. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu (woj. śląskie)

Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. W podziemiach znajdziemy liczne komnaty oraz Karczmę Rycerską, a na dziedzińcu kramy z pamiątkami.

3. Zamek Czocha (woj. dolnośląskie)

Zamek Czocha został wzniesiony jako warownia w XIII w. z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Do dziś kryje krąży o nim wiele legend, m.in ta o błąkającej się po jego murach  Białej Damie o imieniu Gerdurda.

4. Zamek w Niedzicy (woj. małopolskie)

Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego. To malownicze miejsce stało się tłem do zdjęć do takich seriali seriali jak "Janosik" i "Wakacje z duchami".

5. Zamek Moszna (woj. opolskie)

Zamek zachwyca swoim baśniowych wyglądem i malowniczym otoczeniem. W skład zamku wchodzi aż 99 różnej wysokości wież, a także 365 pomieszczeń.

6. Zamek Książ (woj. dolnośląskie)

Zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazoweg. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce.

7. Zamek w Krasiczynie (woj. podkarpackie)

Zamek wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym, pierwotnie zbudowany na przełomie XVI i XVII w. Budowę zamku rozpoczął Stanisław Krasicki.

8. Zamek w Malborku (woj. pomorskie)

Największy gotycki zespół zamkowy na świecie - jego powierzchnia wynosi ok. 21 hektarów. Jest arcydziełem architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza.

9. Zamek w Baranowie Sandomierskim (woj. podkarpackie)

Siedziba rodu Leszczyńskich została zbudowana według projektu Santi Gucckiego w latach 1591-1606.

10. Zamek w Bolkowie (woj. dolnośląskie)

Zamek wzniesiono z miejscowego kamienia: łupków krystalicznych diabalzaltowych o zabarwieniu zielonym i łupków czerwonych, piaskowca. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża z dziobem.

źródło: money.pl, wikipedia

sznyt tygodnia

najnowsze