Polski projekt chaty w górach nagrodzony Red Dot Award

Polski projekt chaty w górach nagrodzony Red Dot Award

Polska architektura może świętować wielki sukces. Projekt Grupy Projektowej Hola Design został niedawno nagrodzony "Oscarem designu".

Często poszukując ciekawych budynków, zapomina się o osiągnięciach rodzimych twórców. Na co dzień otaczają nas raczej mizerne pomysły, ale gdy tylko zagłębimy się nieco bardziej, to odkryć można wiele niesamowitych projektów. Sukcesy międzynarodowe ma wiele polskich pracowni takich jak choćby KWK Promes, którzy zasłynęli domem-arką. Przykładów jest o wiele więcej.

Fanom dobrej architektury Hola Design powinna być już znana. Pracownia zajmuje się nie tylko architekturą, ale i projektowaniem wnętrz. Prowadzący studio Monika i Adam Bronikowscy mieli już okazję odbierać kilkanaście międzynarodowych nagród. W tym roku przyszedł czas na bodaj tę najbardziej prestiżową.

Red Dot Award przyznawane jest przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen od 1955 roku i uznawana jest za znak jakości i designu. Decyzję o nagrodach podejmuje jury składające się z 40 osób i w tym roku musieli oni ocenić 6300 prac.

Polską pracownię "reprezentowała" pasterska chata wybudowana na malowniczym półwyspie Stylchyn tuż nad jeziorem Czorsztyńskim. Inspiracją dla bryły domu była tradycyjna polska architektura. Dlatego też do jej stworzenia wykorzystano głównie drewno. Nawiązań do tradycji jest więcej, ponieważ już na drzwiach wejściowych umieszczono ornament nawiązujący do lokalnej kultury. Podobnych ukłonów jest więcej także wewnątrz, jednym z nich jest znak kwiatu życia na ścianie w kuchni. Pomimo silnego nacisku na tradycję nie zapomniano także o nowoczesności. Ściany pomieszczeń są przeszklone od strony jeziora, a wnętrza urozmaicono współczesnymi modnymi elementami. Całość tworzy jednak harmonię, którą nieprzypadkowo nagrodzono prestiżową nagrodą. Warto dodać, że Hola Design odpowiada tu nie tylko z bryłę, ale także za projekt wnętrza i niektórych mebli.

Pasterska chata to piękny ukłon w stronę polskiej tradycji, dopełniony poprzez przepiękne widoki otaczające dom. Jak dumnie podkreślają na swojej stronie, ich prace muszą mieć charakter. Wyróżnienie tą prestiżową nagrodą pokazuje, że Hola Design obrało właściwą drogę.

źródło: infoarchitekura.pl/ autor: Kacper Kapsa

sznyt tygodnia

najnowsze