Niezwykły hotel na chińskiej wyspie Hajnan pozyska energię z przypływów

Niezwykły hotel na chińskiej wyspie Hajnan pozyska energię z przypływów

Poszukiwania nowych źródeł energii dają coraz bardziej fascynujące efekty. Zapowiedziano właśnie stworzenie hotelu, który napędzać będzie energia pozyskana z przypływów.

Hydroelektrownie wykorzystują przede wszystkim siłę wód. Gwałtowny opad powoduje wytworzenie energii, która za pomocą turbin jest przekazywana dalej do specjalnych generatorów. Tę technikę stosuje się już od lat 60 i jest ona wykorzystywana m.in. we Francji, czy w Kanadzie. Ze względu na fakt, że przypływy nie występuje stale moc dostarczana przez tego typu elektrownie, jest dużo niższa niż w przypadku węglowych odpowiedników, jednak walory ekologiczne są oczywiście o wiele wyższe. Dodatkowo jak twierdzą naukowcy, zasoby energii pływów morskich należą do najpoważniejszych na świecie.

W wymienionych państwach hydroelektrownie nie są obiektami architektonicznych westchnień. Zamiast efektowności stawiają na efektywność, są więc najczęściej topornymi zaporami naszpikowanymi ciężki śluzami i turbinami. Jednak w końcu znalazł się ktoś, kto postanowił połączyć design z tym sposobem pozyskiwania energii.

Studio architektoniczne Margot Krasojevic postanowiło zbudować hotel na chińskiej wyspie Hajnan, którą potocznie nazywa się Perłowymi Klifami. Dzięki przypływom ma być pozyskiwana energia pozwalająca na pokrycie swoich potrzeb i to z zapasem - nadwyżka będzie przekazywana na ląd. Całość według zapowiedzi ma być gotowa do 2020 roku. Jeśli uda się zrealizować ten cel będzie to pierwszy hotel korzystający w pełni z nietypowej energii i wyprzedzi opisywany także przez nas norweski projekt z Snøhetta.

Poza oczywistymi względami ekologicznymi uwagę zwraca także niezwykły design hotelu. Bryła przypomina statek kosmiczny, jednak prawdziwą inspiracją były kamienie na wodzie oraz oczywiście przypływy i fale z nim związane. Dodatkowo część budynku znajduje się pod powierzchnią wody. Właśnie pod wodą na klientów będzie czekało aż 30 sypialni połączonych ze spa.

Od projektów do realizacji pozostaje zwykle sporo czasu, nie wiadomo zresztą do końca, jak technicznie będzie wyglądać pozyskiwanie energii i czy założenia odbierania aż tak potężnej jej ilości jest w ogóle możliwe. Jednak jeśli się uda Perłowy Klif wzbogaci się o prawdziwą architektoniczną perełkę.

źródło: Inhabitat/ autor: Kacper Kapsa

sznyt tygodnia

najnowsze