Rodzina Guggenheim otworzyła ekologiczną galerię sztuki w Meksyku, która przypomina domek na drzewie

Rodzina Guggenheim otworzyła ekologiczną galerię sztuki w Meksyku, która przypomina domek na drzewie

Peggy Guggenheim zrobiła wiele dobrego dla świata sztuki. Z jej inicjatywy powstały dwie ważne galerie: Guggenheim Jeune  i Art Of This Century. W zbiorach słynnej kolekcjonerki są obrazy Picassa, Miro, czy rzeźby Pollocka. Rodzinną tradycję szerzenia wiedzy na temat malarstwa postanowił kontynuować prawnuk Peggy, Santiago Rumney Guggenheim, który otworzył właśnie ekologiczną galerię sztuki w Tulum w Meksyku.

Nowo otwarte IK Lab zlokalizowana w kurorcie Azulik. Przy projekcie, razem z Guggenheimem współpracował Jorge Eduardo Neirie Sterkel, który stworzył fantazyjną, inspirowanej naturą przestrzeń dla dzieł sztuki.

W przeciwieństwie do tradycyjnych galerii, które zazwyczaj są bardziej surowe i zaprojektowane w taki sposób, aby wnętrza nie odciągały uwagi od dzieł, IK Lab przypomina bardziej jak domek na drzewie. Budowla zwieńczona jest zakrzywionym dachem, "utkanym" z pnączy pozyskanych z meksykańskiej dżungli, które przepuszczają do środka światło. Reszta wnętrza wykonana jest miejscowego drewna i gładkiego betonu, który widoczny jest na ścianach i podłogach.

Obecnie w IK Lab można obejrzeć wystawę inauguracyjną pod tytułem Alignments. Wśród artystów prezentujących swoje dzieła znaleźli się Artura Leshera, Margo Trushiny i Tatiana Trouvé. Meksykańskie Tulum to jeden z najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków w Ameryce Północnej. Miłośnicy sztuki i ciekawych budowli będą mogli zatem zrobić sobie chwilę przerwy od plażowania i udać się do miejsca, w którym nie zabraknie wrażeń dla zmysłów.

źródło: Hypebeast

sznyt tygodnia

najnowsze