We Francji powstanie największy na świecie kryty las tropikalny

We Francji powstanie największy na świecie kryty las tropikalny

Francja kojarzy się odwiedzającym przede wszystkim z Wieżą Eiffla, Łukiem Triumfalnym, Luwrem, romantycznym klimatem Paryża i szampanem. Wydaje się jednak, że żaden z turystów nie kojarzy kraju położonego na zachodzie Europy z lasami tropikalnymi, bujną przyrodą i dzikimi zwierzętami, które zwykle możemy spotkać w dorzeczu Amazonki i w dorzeczu Konga oraz na Madagaskarze. Wkrótce jednak ma się to zmienić i w efekcie będziemy odwiedzać Francję właśnie po to, by przebywać wśród rajskiej przyrody.

Okazuje się bowiem, że tamtejsza firma Coldefy & Associates wybuduje największy na świecie kryty las tropikalny o nazwie Tropicalia. Znajdzie się w północnej części kraju w regionie Pas-de-Calais i jak wynika z projektu, będzie przypominać ogromny hangar lub wielką szklarnię o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych, w której poczujemy się jak w żadnym innym miejscu we Francji. Wszystko to za sprawą fauny i flory mającej znaleźć się pod szklaną kopułą.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia obiecują, że w środku zobaczymy nie tylko rzadko spotykane odmiany motyli, żółwie i ryby z Amazonki, ale także bujną roślinność, wodospad o wysokości 83 metrów oraz wiele innych ciekawych atrakcji. Wśród nich wymieniają między innymi bary, restauracje, hotel, sale konferencyjne i przestrzeń dla naukowców.

Zanim jednak Tropicalia powstanie minie trochę czasu, bo prace budowlane ruszą dopiero za rok, a otwarcie obiektu planowane jest w 2021 roku. Postawienie takiego budynku oraz zapewnienie odpowiednich warunków roślinom i zwierzętom (chociażby stałej temperatury wynoszącej 26 stopni Celsjusza i słonecznej pogody) pochłonie aż 62 miliony dolarów. Być może to spora inwestycja, ale Coldefy & Associates z pewnością liczy, że się zwróci. Nie wiemy tylko w jakim czasie, bo pomysłodawcy projektu zdradzili tylko, że chcą przyjmować co roku około 500 tysięcy odwiedzających, ale jeszcze nie ustalili ceny wejściówek.

Podobny obiekt stoi już w Niemczech. Nazywa się Tropical Islands i jest położony około 60 km na południe od centrum Berlina i około 90 km na zachód od granicy z Polską w Gubinie. Znajduje się w nim między innymi 50 tysięcy roślin należących do ponad 600 gatunków oraz budowle jaki możemy spotkać w Tajlandii i na Bali. Wygląda na to, że Francuzi zapragnęli mieć własną tropikalną wyspę.

źródło: Archdaily/autor: Adam Sawicki

sznyt tygodnia

najnowsze