Ocean Eye House to energooszczędny dom nad brzegiem Oceanu Spokojnego

Ocean Eye House to energooszczędny dom nad brzegiem Oceanu Spokojnego

Jesteśmy pewni, że wielu z Was chciałoby zamieszkać nad Oceanem Spokojnym, w pobliżu szumu fal i bujnej roślinności. Niektórzy mają to szczęście i mieszkają właśnie w takiej okolicy. Należy do nich na przykład rodzina pewnego architekta, który zaprojektował dla nich ten przepiękny dom na Kostaryce.

Studio architektoniczne Benjamin Garcia Saxe zaprojektowało przepiękny Ocean Eye House z myślą o rodzinie jednego z architektów zatrudnionych w studio. Chociaż sama nieruchomość robi ogromne wrażenie, to nie jest jedynym powodem, dla którego sami chcielibyśmy tam zamieszkać. Chodzi o lokalizację. Ocean Eye House stoi bowiem na wzgórzu w niewielkiej miejscowości Santa Teresa w Kostaryce tuż nad brzegiem Oceanu Spokojnego. To urokliwe miejsce oferuje jednak coś więcej niż piaszczystą plaże i wodę.

W okolicy Ocean Eye House znajdziemy również lasy tropikalne, bujną przyrodę i spokój z dala od zgiełku miast i hałaśliwych ulic. Przepiękne widoki – z jednej strony na Ocean, a z drugiej na dżunglę – z pewnością będą napawać mieszkańców optymizmem i chęcią do obcowania z naturą. Z kolei leniwymi popołudniami lub wieczorami znajdziemy w ścianach piętrowego domu schronienie przed słońcem oraz chwilę wytchnienia, np. nad basenem.

"Staramy się w odpowiedzialny i przewidujący sposób ingerować w naturalny krajobraz, jednocześnie ucząc się jak ze zdrowym rozsądkiem zmniejszać zużycie energii poprzez naturalną wentylację – mówi Garcia Saxe, który projektując Ocean Eye House wykorzystał wolne przestrzenie i szkieletową konstrukcję budynku, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu właściciele nieruchomości nie muszą korzystać z klimatyzacji.

Nie jest to jednak jedyny element energooszczędnego domu. Na jego dachu znajdziemy panele fotowoltaiczne, które gromadzą energię słoneczną i przetwarzają ją w energię elektryczną potrzebną do zasilenia całej nieruchomości. Poza tym Ocean Eye House gromadzi deszczówkę do specjalnych zbiorników retencyjnych i filtruje ją, aby później mieszkańcy posiadłości mogli z niej skorzystać podczas porannego lub wieczornego prysznica.

Wszystko to sprawia, że Ocean Eye House jest niezwykłym domem, w którym z ogromną ochotą chcielibyśmy zamieszkać. Nie jest to jednak możliwe, bo jak wcześniej wspomnieliśmy dom należy do rodziny jednego z architektów studia Benjamin Garcia Saxe i nie jest na sprzedaż. Stanowi natomiast doskonała inspirację, jeśli tylko myślicie o budowie własnego kąta.

źródło: Dezeen/ autor: Adam Sawicki

sznyt tygodnia

najnowsze