Nie znajdziecie tu przekąsek i napojów – ten automat karmi emocje

Nie znajdziecie tu przekąsek i napojów - ten automat karmi emocje

Jeśli nie możecie znaleźć ujścia dla swoich emocji, to ten australijski automat mógłby wam pomóc. Serwuje on bowiem "przekąski" dopasowane do potrzeb umysłu.

Często jest tak, że automaty z batonami to miejsce, do którego udaje się w bardzo konkretnym nastroju. Gdy podczas pracy dopada trudniejszy moment lub chcesz na osobności omówić z kimś pewien problem, to poza kawą idealnym punktem jest właśnie maszyna z przekąskami. Kilka minut przy nim może rozładować stres poprzez dopływ cukru lub orzeźwiający łyk napoju. Podobną rolę automaty mają również poza godzinami pracy, w podróży czy w trakcie bieganiny po mieście są przystanią do spełnienia szybkich żywieniowych potrzeb.

Tę ideę postanowili wykorzystać artyści z Australii. Elizabeth Commandeur i Mark Starmach stworzyli automat serwujący "przekąski" dla naszych emocji. Twórcy podkreślają, że podczas codziennej pogoni często zapominamy o potrzebach ducha i zdrowia. W Intangible Goods znaleźć można różnokolorowe opakowania, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać designerskie batony, jednak gdy im się przyjrzeć, zauważyć można ciekawe napisy. Do wyboru są m.in. pakiety spontaniczność, więź, relaks, przyjaźń, przeznaczenie, przywiązanie czy uspokojenie.

Koszt inwestycji to 2 dolary, całość przekazywana jest na rzecz instytutów zajmujących się zdrowiem psychicznym, a także badaniami na temat schizofrenii. Cel więc jest szczytny. Co dostajemy w poza opakowaniem? Do każdego zagadnienia dopasowana jest inna "przekąska". Nie jest to nic dosłownie jadalnego, ale coś, czym może pożywić się nasz mózg.

W "Przyjaźni" znaleźć można 10 dziennych aktywności, które pomogą utrzymać kontakt z bliskimi osobami. Opakowanie "Spontaniczność" można natomiast napompować i przebić komuś niespodziewanie tuż nad uchem. W "Wyobraźni" znajdziemy tylko ołówek i zadanie narysowania kilku nierealnych przedmiotów. W innych natomiast znajdziemy także zadania, które pomogą popracować nad wybranym zagadnieniem.

Przekąska jest więc tania i może okazać się bardzo pożyteczna. Australijski eksperyment cieszył się sporym powodzeniem i pokazał, jak wielu osobom taka forma pomocy, może być potrzebna. W pogoni pomiędzy pracą i domem łatwo można zapomnieć o zdrowiu psychicznym. Twórcy instalacji liczą, że ten projekt pomoże zmienić to podejście.

źródło: Lostateminor/ autor: Kacper Kapsa

sznyt tygodnia

najnowsze