10 LAYERS to stół do ping ponga z zakrzywionym blatem, który spowalnia grę

10 LAYERS to stół do ping ponga z zakrzywionym blatem, który spowalnia grę

Stoły do ping ponga zwykle mają prostą konstrukcję, niezależnie od tego czy mówimy o stole dla amatorów za jakieś 700 złotych, czy o stole dla profesjonalistów, którego cena niekiedy może sięgać nawet 5 tysięcy złotych. Zazwyczaj takie stoły mają klasyczny, ten sam, zawsze płaski, niebieski lub zielony blat, przez którego środek przebiega w pionie biała linia oraz umieszczona w poziomie siatka, nad którą przelatuje piłeczka podczas gry.

Inaczej jednak ma się konstrukcja stołu, gdy za jego projekt i wykonanie nie biorą się inżynierowie, firmy produkcyjne i specjaliści od ping ponga, ale izraelski artysta, projektant i architekt, Ron Arad. – Wykonałem ten stół ze stali nierdzewnej i brązu. Jego blat nie jest płaski, ale zakrzywiony na całej długości. Chodziło o to, aby spowolnić grę i wydłużyć wymianę piłeczek między graczami – wyjaśnia pomysłodawca niezwykłego 10 LAYERS.

Stół zawdzięcza tę nazwę (10 LAYERS) dziesięciu warstwom kwarcu z jakich składa się jego blat. Materiał ten często wykorzystywany jest chociażby w jubilerstwie jako kamień ozdobny, a także przemyśle ceramicznym, szklarskim i budowlanym. Do tej pory jednak nikt nie używał kwarcu do produkcji stołów do ping ponga. – Ale czemu nie sięgnąć właśnie po ten materiał – z pewnością takie pytanie zadał sobie Ron Arad odwiedzając fabrykę Cosentino, gdzie wpadł na pomysł opracowania stołu z zakrzywionym blatem.

Efektem jest to, co widzicie na powyższych i poniższych zdjęciach. Przez całą długość stołu mienią się cztery barwy: biała, czarna, jasno i ciemno szara, które ze sobą świetnie współgrają, kontrastując i nadając „rzeźbie” niepowtarzalny charakter i interesujący wygląd. Na razie jednak nie wiemy, kiedy ten niezwykły stół do ping ponga trafi do produkcji, ile sztuk powstania oraz za ile będziecie mogli go nabyć.

Jeśli jednak jesteście fanami ciekawych i nietypowych projektów, to być może przypadnie Wam do gustu inny stół do ping ponga. Pisaliśmy nie tak dawno o projekcie autorstwa braci Adriano, którzy wykonali stół do ping ponga ze szkła kryształowego. Co prawda, waży znacznie więcej niż stół wykorzystywany podczas rozgrywek, bo jest ciężki na 250 kg, ale zdecydowanie możemy stwierdzić, że prezentuje się interesująco. Nie na darmo przecież bracia Adriano sięgnęli po ten materiał i 24-karatowe złoto, które zdobi złączki w stole. Sami zobaczcie.

źródło: Designboom/ autor: Adam Sawicki

sznyt tygodnia

najnowsze