Speedback Silverstone Edition to samochód rodem z lat 60’ o mocy 601 KM

Speedback Silverstone Edition to samochód rodem z lat 60’ o mocy 601 KM

Ekskluzywne samochody z lat 60’ miały charakter. Bez wątpienia ma tego świadomość firma motoryzacyjna David Brown Automotive, która na bazie luksusowych aut takich jak Aston Martin czy Jaguar XK tworzy niezwykłe pojazdy rodem z połowy minionego wieku. Przykładem jest niezwykły Speedback Silverstone Edition.

Pod maską pięknego Speedback Silverstone Edition znajduje się potężny 5-litrowy silnik z ośmioma cylindrami i mocy 601 KM. Dzięki temu, gdy wciśniemy pedał gazu w podłogę, rozpędzimy pojazd do „setki” w zaledwie 4.2 sekundy i potem osiągniemy maksymalną prędkość 250 km/h. Osiągi maszyny nie sprawiają więc, że Speedback Silverstone Edition jest demonem szybkości, który może konkurować z innymi samochodami z wyżyłowanymi silnikami. Pod tym względem bije go na głowę na przykład Dodge Challenger SRT Demon. Okazuje się bowiem, że jest to najszybszy na świecie samochód produkcyjny, który „setkę” osiąga w dwie sekundy szybciej niż wcześniej wspomniane auto. Speedback Silverstone Edition jest jednak pojazdem z wyższej półki i nie powstał po to, aby ścigać się na torach i bić kolejne rekordy prędkości. Powstał, żeby świetnie się prezentować na drodze i cieszyć użytkowników płynną jazdą przede wszystkim podczas dalekich przejażdżek poza miasto.

Bazą do zaprojektowania wyjątkowego Speedback Silverstone Edition był Jaguar XK i poprzednia wersja pojazdu, czyli Speedback GT. Natomiast przy tym modelu inżynierowie z David Brown Automotive wzmocnili podwozie samochodu, aby odpowiadało mocy silnika oraz ulepszyli zawieszenie, hamulce i generalnie poprawili wszystkie aspekty wizualne związane z autem. Maszyna stylizowana na brytyjskie wozy typu „grand tourer” ma 20-calowe felgi i skórę wewnątrz w kolorze klasycznych brązowych pilotek (rodzaj kurtki).

Zresztą wewnątrz auta elementy wykończenia łączą ze sobą lata 60’ z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Widać to od razu zaglądając do kabiny. Obok wentylacji, która przywodzi na myśl właśnie tamte czasy, znajdują się ekran i kierownica z panelem. Nic dziwnego więc, że nie tylko użytkownicy auta są nim zachwyceni, ale także sami konstruktorzy.

– Speedback Silverstone Edition zaspokaja nasze ambicje pod każdym względem; zarówno jeśli chodzi o oszałamiający wygląd grand tourer, jak i najwyższą wydajność, której nie osiągnęliśmy w żadnym innym modelu – mówi David Brown, założyciel i dyrektor generalny David Brown Automotive. Za wyjątkowością tego wozu przemawia jeszcze jedna kwestia: nie powstanie więcej niż 10 takich aut, a każde z nich ma kosztować przynajmniej 860 tysięcy dolarów. Niemniej jeden z egzemplarzy wciąż może być wasz.

źródło: Top Speed/ autor: Adam Sawicki

sznyt tygodnia

najnowsze