Poznań zyska nową zieloną przestrzeń? Czekamy na kolejne polskie miasta

Poznań zyska nową zieloną przestrzeń? Czekamy na kolejne polskie miasta

Władze polskich miast coraz śmielej sięgają po zieleń jako element zagospodarowania swojej przestrzeni. Do tego grona chce dołączyć Poznań, który przedstawił wyniki konkurs na projekt ul. Kościelnej.

Niecały miesiąc temu w sieci pojawiły się wizualizacje ogromnego parku, który miałby otaczać Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zachwyceni internauci szybko podchwycili pomysł i rozmarzyli się, że wizje można spełnić. Nie ma się, co im dziwić. W dobie deweloperskiej pogoni za każdym centymetrem miejskiej przestrzeni, drzewa i trawniki stają się zbędnymi elementami, które trzeba zlikwidować. Tymczasem mieszkańcy coraz częściej pożądają zielonych przestrzeni, gdzie mogliby odpocząć po godzinach spędzonych w szarych klimatyzowanych biurach. Park w centrum Warszawy to niestety tylko wizja, ale już w innych miastach zielone marzenia być może uda się niebawem spełnić.

Władze Poznania wraz z tamtejszym Uniwersytetem Artystycznym przygotowały konkurs skierowany do studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa na nową wizję ulicy Kościelnej na Jeżycach. Jest to jedna z bardziej charakterystycznych przestrzeni w mieście, którą wyróżnia nietypowy owalny kształt. Projektanci dostali zadania scalenia tego miejsca. Do jury dotarło siedemnaście zgłoszeń.

Spośród nich wybrano prace Kamila Ziółkowskiego i Seweryna Trzyna. Centralną część projektu stanowi ścieżka otoczona przez m.in. zbiornik z wodą, pergolę czy altanę z huśtawkami. Co ciekawe woda o głębokości ok. 30 cm może w zimie służyć jako niewielka ślizgawka. Charakter miejsca ma być głównie spacerowy, z tego powodu ścieżki rowerowe zostały wytyczone na jezdni. Poznańscy urzędnicy zapewnili, że praca będzie wzięta pod uwagę podczas przebudowy ulicy Kościelnej, a autorzy będą mieli wpływ na ostateczny kształt przestrzeni.

Istnieje więc duża szansa, że zieleń zagości na Jeżycach i być może ta przestrzeń będzie inspiracją dla kolejnych zmian w innych miastach. Być może doczekamy się w centrach największych aglomeracji stylowych zielonych płuc w postaci skwerów i parków.

Zobaczcie też inny ciekawy projekt na zagospodarowanie nadwiślańskich bulwarów w Warszawie.

źródło: Bryła/ autor: Kacper Kapsa

sznyt tygodnia

najnowsze