Od Fridy Khalo przez Chloe Kim po Martynę Wojciechowską- inspirujące kobiety jako lalki Barbie

Od Fridy Khalo przez Chloe Kim po Martynę Wojciechowską- inspirujące kobiety jako lalki Barbie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Mattel wypuszcza kolekcję Barbie Shero - czternastu lalek Barbie, które honorują historyczne kobiece postacie ze świata sztuki, kultury, nauki i sportu. Wśród lalek znalazła się słynna pilotka Amelia Earheart, artystka Frida Khalo, czy matematyczka pracująca dla NASA Katherine Johnson. Jest też polski akcent - swoją lalkę Barbie dostała także Martyna Wojciechowska. Dla podróżniczki i dziennikarki to ogromne wyróżnienie, móc być uznaną za wzór do naśladowania dla dziewczynek na całym świecie.

"Dziewczynki na całym świecie zawsze odgrywały różne role życiowe i zawodowe podczas zabawy lalkami, dlatego jesteśmy zaszczyceni, że możemy dać im możliwość wzorowania się na prawdziwych ikonach i autorytetach i przypomnieć im, że mogą osiągnąć w życiu wszystko czego zapragną" - powiedziała Lisa McKnight, vice prezes i dyrektor generalna Barbie.

Wśród pozostałych lalek znajdziemy także sportsmenki, z gwiazdą ostatnich Igrzysk Olimpijskich na czele - złotą medalistką w snowboardzie, Chloe Kim, czy brytyjską bokserką Nicolą Adams. Swoją podobiznę dostała także młodziutka Bindi Irwin, która kontynuuje pracę swojego ojca, podróżnika Stevena Irwina.

Mattel nie podało jeszcze dokładnej daty startu sprzedaży lalek, wiadomo natomiast, że będą one dostępne online w cenie 29.99 dolarów. Do każdej historycznej Barbie będą dołączone materiały dydaktyczne, z których będzie można dowiedzieć się więcej na temat osiągnięć danej postaci.

To nie pierwszy raz kiedy Mattel zachęca do zwracania uwagi na rolę kobiet w świecie, mając na uwadze różnice, które stanowią o ich sile i niepowtarzalności. W 2017 roku firma wypuściła pierwszą Barbie w hidżabie, a rok wcześniej kultowe lalki zaczęły reprezentować kobiety o różnych figurach. W 2015 roku Barbie miały w końcu różne odcienie skóry, fryzury i stroje, a po latach sprzedawania lalek stojących na palcach i gotowych do noszenia wyłącznie wysokich szpilek, ich stopy były w końcu przystosowane do noszenia płaskich butów.

źródło: Mattel

sznyt tygodnia

najnowsze