W Norwegii powstanie pierwszy na świecie hotel wykorzystujący energię słoneczną. Projekt jest niesamowity

W Norwegii powstanie pierwszy na świecie hotel wykorzystujący energię słoneczną. Projekt jest niesamowity

Czy architekci ze Snøhetta kiedykolwiek przestaną nas zaskakiwać? Ich projekty to nieskończone źródło zachwytów i inspiracji, jak choćby pierwsza podwodna restauracja w Europie, czy estetyczny raj w butiku Aesop. Uznane studio projektowe pokazało właśnie plany na kolejną realizację, która już wkrótce przyciągnie tłumy odwiedzających do podnóży lodowca Svartisen, leżącego tuż pod Kołem Podbiegunowym.

"Svart" (z norweskiego "czarny") będzie pierwszym na świecie hotelem/powerhousem, czyli budynkiem zasilanym energią słoneczną i w minimalnym stopniu odciskającym ślady w naturalnym środowisku. Dzięki panelom solarnym i strategicznemu położeniu, obiekt będzie zużywał około 85% mniej energii niż standardowe hotele. To prawdziwy przełom, zważywszy na ilość gości, którą trzeba obsłużyć, zapewniając im 24-godzinny dostęp do elektryczności, czy restauracji, w których zużycie prądu jest przecież gigantyczne.

Budynek został zaprojektowany z myślą o tradycyjnych norweskich domkach rybaków tzw. "rorbue", a ułożenie drewnianych bali podtrzymujących konstrukcję przypomina "fiskehjell", czyli drewnianą strukturę w kształcie litery A, wykorzystywaną przez lokalnych rybaków do suszenia ryb. Hotel częściowo zbudowany jest na wodzie. Grube i wodoodporne drewniane pale nie dopuszczą do załamania konstrukcji, która wydaje się unosić nad wodami fiordu Holandsfjorden, z widokiem na górę Almlifjellet.

Okrągły kształt budowli sprawia, że podczas całego roku do pomieszczeń w hotelu dochodzi odpowiednia ilość słońca, a czerpana z promieni energia pozawala na wykorzystanie jej do ogrzewania obiektu zimą. Latem natomiast specjalne osłony filtrują ilość energii słonecznej, dzięki czemu nie trzeba instalować żadnych systemów chłodzenia budynku.

Architekci ze Snohetta kolejny raz stworzyli projekt, który wykorzystuje naturalne zasoby energetyczne i wpisuje się w zastane środowisko bez większej ingerencji w jego strukturę. Bardzo lubimy takie pomysły!

źródło: Snohetta

sznyt tygodnia

najnowsze