IKEA i Hasselblad demokratyzują sztukę. Najlepsze fotografie zawisną w naszych salonach

IKEA i Hasselblad demokratyzują sztukę. Najlepsze fotografie zawisną w naszych salonach

Podczas Festiwalu Designu w Madrycie, IKEA ogłosiła kolejną przełomową kolaborację. Tym razem nie chodzi o meble, a o elementy wystroju wnętrz, które przy okazji każdych zakupów w sklepie szwedzkiego giganta trafiają do naszych koszyków, mimo, że nie były głównym celem wyprawy. Nie mówimy tu jednak o świeczkach, czy wazonach. IKEA połączyła siły z Hasselblad - firmą produkującą sprzęt fotograficzny, dzięki któremu możliwe było uwiecznienie jednych z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii ludzkości, m.in. lądowania na Księżycu.

Misją dwóch szwedzkich marek jest demokratyzacja sztuki. Dzięki stworzonej wspólnie kolekcji o nazwie "NORRHASSEL", każdy będzie miał szansę powiesić w swoim domu fotografie, które zdobywały nagrody w międzynarodowych konkursach. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez profesjonalnych fotografów z wykorzystaniem kultowego sprzętu Hasselblad.

Kolekcja ma zwrócić uwagę na funkcję sztuki jako nośnika ludzkich emocji i podkreślić jak ważne jest otaczanie się nią na co dzień. W czasach zdominowanych przez estetykę narzucaną przez Millenialsów, która hołduje perfekcjonizmowi, przestrzenie mieszkalne muszą być zawsze "insta ready", a każdy szczegół przemyślany i zaaranżowany w taki sposób, by budził emocje. Naturalnie nie każdy może pozwolić sobie na zakup obrazów, fotografii, czy designerskich mebli. Pomysł IKEA wydaje się być strzałem w dziesiątkę - marka słynie z przystępnych cen, dlatego nie spodziewamy się znaczących podwyżek w kolekcji "NORRHASSEL".

"Wiemy, jak ważny dla dobrego samopoczucia jest dostęp do sztuki. Wprowadzając tę kolekcję chcemy udostępnić ludziom wiele wspaniałych zdjęć, aby pobudzić ich kreatywność, ale także sprawić, by zastanowili się nad tym, jakiego rodzaju sztuką chcieliby się otaczać, tam, gdzie to naprawdę ma znaczenie: w domu" - mówi Marcus Engman, szef działu designu IKEA.

Kolekcja "NORRHASSEL" składa się z ośmiu fotografii natury oraz portretów. Wśród autorów znaleźli się: Dmitry Ageev, Lars van de Goor, Hans Strand, Bara Prasilova, Ali Rajabi, Tom D. Jones i Joachim Schmeisser.

źródło: Designboom

sznyt tygodnia

najnowsze