Nissan wynosi japońską gościnność na wyższy poziom. Oto samoparkujące kapcie oparte o technologię ProPilot Park

Nissan wynosi japońską gościnność na wyższy poziom. Oto samoparkujące kapcie oparte o technologię ProPilot Park

To brzmi jak dobry żart, ale Nissan ma na myśli poważny biznes. Już w marcu goście hotelu ProPilot Park Ryokan będą mogli z podziwem patrzeć, jak ich kapcie same wracają na miejsce i ustawiają się w idealnym rzędzie. Skąd taki pomysł? Przedstawiciele Nissana znaleźli doskonały sposób na promocję swojego autonomicznego programu ProPilot Park, dzięki któremu parkowanie samochodów jeszcze nigdy nie było tak proste. Wygląda na to, że system nie jest zarezerwowany tylko dla pojazdów japońskiego producenta.

Dlaczego Nissan wyposażył w swój system tak pospolity rodzaj butów, jakim są kapcie? Ma to związek z japońską kulturą i gościnnością. W Kraju Kwitnącej Wiśni, po wejściu do niemal każdego miejsca należy obowiązkowo zdjąć buty i zamienić je na wygodne kapcie. Nikogo nie dziwi widok obsługi hotelowej z parą pantofli w dłoniach, biegnącej w stronę gości czekających na recepcji. W tradycyjnym japońskim ryokanie (czyli hotelu), otworzonym w celu zademonstrowania technologii Nissana, podróżni mogą zatem liczyć na o wiele więcej, niż para zwykłych bamboszy. Każdy kapeć porusza się za pomocą dwóch kółek, silnika i sensorów.

Otwieranie całego hotelu nie miałoby jednak sensu, gdyby jedyną atrakcją były jeżdżące kapcie. Autonomiczna technologia ProPilot Park została zastosowana także w takich przedmiotach jak stoły, czy poduszki przeznaczone do siedzenia na podłodze. Każdy z tych przedmiotów jest w stanie samodzielnie wrócić na swoje miejsce i uchronić gości przed zrobieniem bałaganu. To jednak nie pierwszy romans japońskiej marki z poruszającymi się przedmiotami. W 2016 roku Nissan zaprezentował autonomicznie sterowane krzesło.

Technologia ProPilot Park została po raz pierwszy zaprezentowana w samochodach Nissana w październiku 2017 roku w modelu LEAF. Dzięki niej kierowcy mogą przekazać pojazdowi obowiązek parkowania - system wykrywa obiekty w najbliższym otoczeniu i umożliwia parkowanie w najdogodniejszym miejscu po wciśnięciu guzika.

Pamiętacie jakie poruszenie wywołały samozawiązujące się buty od Nike? Nie chcemy umniejszać osiągnięciom amerykańskiego giganta, ale kapcie, w których zastosowano autonomiczną technologię, pozwalającą na "parkowanie" w idealnej linii to już wyższy poziom. Myślicie, że taki pomysł na promocję zachęci potencjalnych klientów do zakupu autonomicznych samochodów Nissana?

źródło: Cnet

sznyt tygodnia

najnowsze