Infiniti prezentuje Q Inspiration – koncept, który wyznacza kierunek w rozwoju marki

Infiniti prezentuje Q Inspiration - koncept, który wyznacza kierunek w rozwoju marki

Infiniti zasygnalizowało, że ma do pokazania światu swój nowy samochód koncepcyjny Q Inspiration na początku tego miesiąca podczas North American International Auto Show 2018. Teraz firma w końcu zaprezentowała koncept w całej okazałości i musimy przyznać, że to co widzimy bardzo nam się podoba. Projekt Q to doskonała zapowiedź tego, jak mają wyglądać design i technologie stosowane w przyszłości w luksusowych samochodach Nissana.

Mimo, że samochód jest czterodrzwiowym sedanem z i bagażnikiem, został on zaprojektowany tak, by bardziej przypominającym coupé, z nisko zawieszoną linią dachu i wydłużoną sylwetką. Q Inspiration prezentuje zupełnie nowe podejście do projektowania. Przykładem niech będzie duży, charakterystyczny grill, który poza kilkoma szczelinami na powierzchni, został praktycznie w całości zabudowany.

Na przodzie zauważymy wąskie reflektory i pionowe wloty powietrza po bokach oraz parę głębokich wlotów pod grillem. Idąc dalej znajdziemy otwory wentylacyjne na przednich kołach, które kierują powietrze przez boczne kanały, podczas gdy tył samochodu ozdabia szerokie i smukłe tylne światło. Cała sylwetka Q Inspiration prezentuje się dość masywnie.

W minimalistycznym wnętrzu czekają na nas cztery pojedyncze siedzenia i długa konsola na środku, która rozciąga się aż do tylnych siedzeń. Projektanci zdecydowali się na zastosowanie mniejszego, czterocylindrowego silnika, po to by uzyskać więcej miejsca w kabinie. Według przedstawicieli Infiniti, nowoczesna technologia i kunszt wykonania Q, mają stworzyć kierowcy i pasażerom nowe możliwości, zamiast rozpraszać uwagę podczas jazdy.

Wracając do serca pojazdu, pod długą maską znajduje się silnik VC-Turbo z "technologią zmiennego współczynnika kompresji Infiniti". Najprawdopodobniej ten sam 2,0-litrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem będzie wykorzystany w nowym QX50 - może on zmieniać stosunek z 8: 1, aby uzyskać maksymalną wydajność do 14: 1, aby poprawić zużycie paliwa. Silnik generuje moc w postaci 272 KM i 390 Nm momentu obrotowego. Infiniti twierdzi, że wykorzystanie tego rodzaju silnika w Q Inspiration jest zapowiedzią kolejnych zastosowań tej technologii w niedalekiej przyszłości.

Koncept Infiniti ma również pół-autonomiczną funkcję jazdy ProPILOT, która ma umożliwić kierowcom przekazywanie bardziej stresujących zadań systemowi, który zagwarantuje zwiększoną zdolność do reagowania na niebezpieczeństwa. System będzie działał jako drugi pilot, dlatego kontrola nad pojazdem nadal spoczywa na kierowcy.

Koncept Q Inspiration prawdopodobnie zastąpi sedana Q70 (z linii Infiniti M), który produkowany jest od 2010 roku. Ten model będzie pierwszym sedanem, w którym zastosowany będzie wspomniany silnik o zmiennej kompresji. Co sądzicie o projekcie Infiniti?

źródło: Auto Blog

sznyt tygodnia

najnowsze