Ręcznie rzeźbione szachy z historycznym motywem sprawią, że każda partia zamieni się w pole bitwy

Ręcznie rzeźbione szachy z historycznym motywem sprawią, że każda partia zamieni się w pole bitwy

Włoski artysta Piero Benzoni stworzył przepiękne zestawy szachowe, który na pewno wpadną w oko niejednemu kolekcjonerowi. Limitowana kolekcja o nazwie Historical and Artistic Chess wykonana została ręcznie. Figury i szachownicę z brązu pokryto złotem i srebrem. Rezultat jest godny podziwu - zwłaszcza detale nie pozostawiają złudzeń, co do ilości pracy włożonej w stworzenie poszczególnych elementów.

Rzeźbiarz zdecydował się wybrać motywy związane z historią Europy i Azji. Figury nawiązujące do tradycji europejskich przedstawiają żołnierzy angielskiej kawalerii, a nawet Napoleona Bonaparte. Z kolei azjatycki zestaw składa się z pionów przedstawiających sylwetki Samurajów. Gracze mają możliwość osobnego zakupu figur i szachownicy, dzięki czemu jeden zawodnik może poruszać się figurami, na czele których stanie francuski przywódca, a jego przeciwnika wspierać będzie armia japońskich rycerzy.

Każda figura podpisana nazwiskiem Piero Benzoni, kosztuje artystę mnóstwo pracy i jest potwierdzeniem jego niezwykłych umiejętności. Dlatego szachy, które jednocześnie można zakwalifikować jako dzieło sztuki, muszą mieć swoją cenę. Za limitowany zestaw zapłacimy od 8000 do 20 000 dolarów. Szachy to gra, w której liczy się taktyka. Może zatem taka cena nie będzie przeszkodą dla wytrawnego szachisty, który mając za sobą profesjonalną armię, wykrzyknie szach-mat szybciej niż zwykle.

źródło: Luxatic