Gordon & Macphail Glenlivet 1943 to prawdopodobnie najstarsza whisky świata, która kosztuje tyle co dobry samochód

Gordon & Macphail Glenlivet 1943 to prawdopodobnie najstarsza whisky świata, która kosztuje tyle co dobry samochód

Partia Glenlivet z 1943 roku to z dużym prawdopodobieństwem najstarsza, a na pewno najrzadsza i jedna z najdroższych whisky świata. Jej historia sięga czasów II Wojny Światowej, a konkretnie dnia 14 stycznia 1943 roku, kiedy to świeżo destylowany trunek został przelany do beczki po Sherry w szkockiej destylarni Glenlivet, jednej z nielicznych która podczas wojny produkowała jeszcze alkohol. W takiej formie przeleżała 24 lata, dojrzewając i nabierając niepowtarzalnego smaku. W 1967 roku beczka trafiła do magazynów Gordon & Macphail by spędzić tam kolejne 46 lat. W końcu z pomocą prawnuka John Urquharta - jednego z pierwszych właścicieli Gordon & Macphail, 11 czerwca 2013 roku, zawartość beczki trafiła do butelek.

Glenlivet 1943 kosztuje 39 700 dolarów, a liczba butelek, które trafiły do sprzedaży to 42 sztuki. To czyni ją najbardziej ekskluzywną i pożądaną whisky na rynku. Limitowana kolekcja tak oryginalnego trunku zasługuje także na odpowiednią oprawę. Whisky znajduje się w ręcznie wykonanej butelce ze złotymi grawerami, które układają się w kształty przypominające szkocki krajobraz. Butelka zamknięta jest w drewnianym pudełku, w środku którego wyrzeźbiono falistą linię, naśladującą kształt rzeki River Spay.

Jesteście ciekawi jak może smakować 74-letnia whisky? Najbardziej wyczuwalne aromaty to kawa, mleczna czekolada i przypalona skórka pomarańczowa. Inne charakterystyczne nuty smakowe to przypalony karmel, owocowy kompot i Sherry. Nagle poczuliśmy, że mamy wielką ochotę na whisky.

Jeżeli nie odstrasza was zawrotna cena i nie musicie wybierać między sprzedażą własnego mieszkania, a zakupem butelki najstarszej whisky świata, tutaj możecie dołączyć do listy wybrańców.

źródło: Gordon&Macphail

sznyt tygodnia

najnowsze